Młodemu George’owi Lucasowi, po sukcesie z American Graffiti, wytwórnia 20th Century Fox zaproponowała 3-krotną podwyżkę za wyreżyserowanie Gwiezdnych Wojen.

Jednak Lucas zamiast wziąć gażę w wysokości $500k dolarów, zwrócił się do kierownictwa Fox z propozycją utrzymania pensji w wysokości $150k w zamian za dwie pozornie nieznaczące prośby: prawo do realizacji kolejnych części filmu i prawa do marki Star Wars.

Choć dziś brzmi to niedorzecznie, wytwórnia przystała na propozycję Lucasa, wcześniej tracąc fortunę na biznesie merchandisingowym Dr Dolittle z 1967 r.

Mało kto wierzył w sukces Gwiezdnych Wojen. Po pierwszym pokazie domowym dla przyjaciół, reżyser Brian De Palma powiedział, że to prawdopodobnie najgorszy film, jaki kiedykolwiek widział.

Gwiezdne Wojny okazały się być jednym z najbardziej dochodowych filmów wszech czasów.

Jednak Lucas stał sie miliarderem dzięki kontraktowi, na który przystał Fox. Do 2012 r. zarobił ponad 3 miliardy dolarów na produktach związanych ze Star Wars, po czym odsprzedał Disney’owi prawa do całej serii za 4 miliardy dol.

Z kolei Andrzej Sapkowski sprzedał prawa do Wiedźmina w 1997 r. firmie Metropolis Software (przejętej później przez CD Projekt) za kilkadziesiąt tysięcy zł, dopiero w zeszłym roku renegocjując warunki w zawartej ugodzie.

#ciekawostki #liganauki #gruparatowaniapoziomu #film #biznes #gwiezdnewojny #starwars #starszezwoje