Czy wiesz że: Mace Windu w chwili tłumaczenia Anakinowi, że Darth Sidoius musi umrzeć (gdzie Anakin chce go postawić przed sądem) używa tych samych słów, których Darth Sidous użył, gdy nakłaniał Anakina do zabicia hrabiego Dooku1/2? Zwróćcie uwagę na mimikę Anakina, gdy Mace Windu wypowiada te słowa. On w tej chwili zaczyna sobie zdawać sprawę iż Jedi i Sithów niewiele różni.

„He is too dangerous to be kept alive”.

Prequele mają swoje perełkowe momenty, innymi słowy, często za drewnianymi dialogami kryje się genialna fabuła.

Z tej perspektywy drewniane „from my point of viev to Jedi are evil” *3 nabiera sporo sensu. Anakin dokonał racjonalnej decyzji: zobaczył iż Jedi nie różnią się od Sithów, a Sithowie oferowali mglistą obietnicę życia Padme. Więcej: Anakin brzydził się także Sithami i nie zamierzał służyć Sidiusowi. W Rozmowie z Padme mówi jej, że może obalić kanclerza, że jest od niego potężniejszy *4:

Innymi słowy: Anakin przechodzi na „Ciemną Stronę” z miłości do Padme. Poświęca wszystko dla niej i wszystko traci. Nie staje się Darth Vaderem w momencie zakucia w kombinezon. Staje się nim w momencie gdy Sidious mówi mu iż zabił Padme w gniewie, że Padme nie żyje.

*1. https://youtu.be/EQldOeZ75gY?t=194
*2. https://youtu.be/q0r4jNhG9Z4?t=226
*3. https://youtu.be/zzeVFxIJV3k?t=55
*4. https://youtu.be/J8QLKWvVK14?t=130

Z wiekiem coraz bardziej doceniam prequele, szczególnie momenty które mi umknęły i całą skalę makro, Prequele chcą być kinem ambitniejszym od Starej Sagi, która to jest de facto filmem przygodowym pokroju Indiana Jonesa.

#ciekawostki
#starwars